مدرک تومر (tömer) اولین شرط قبول و ورود به تمام دانشگاه های ترک زبان  ترکیه می باشد، تا اندازه ای که برخی از دانشگاه ها صرفاً با داشتن همین مدرک در برخی از موارد اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند.
آزمون شامل پنج قسمت شنیدن (listening) گرامر (Grammar) درک مطلب (Comprehension) مکالمه (Conversation) بیان شفاهی یا درک مطلب شفاهی (Verbalization) و نگارش (Writing) می باشد.
آزمون شامل 100 سوال بوده که سه قسمت اول سوالات 5 گزینه ای، مکالمه 15 سوال 3 قسمتی و بیان شفاهی شامل 3 سوال بدون نمره منفی می باشد.
این آزمون در 3 سطح A1,B1,C1  بوده و برای ادامه تحصیل در دانشگاههای ترک زبان مدرک دیپلم ترکی استانبولی (C1) از الزامات میباشد.

الف ) گواهینامه که اصطلاحا  SERTIFIKA  گفته میشود و دارای اعتبار موقت است و در دو سطح مقدماتی و متوسطه انجام میگیرد . گواهینامه های دوره مقدماتی دارای اعتبار 6 ماهه بوده که داوطلب شرکت در این آزمون باید رتبه B1 رابگیرد و گواهینامه های دوره متوسطه 2 ساله که دارای رتبه  B2  میباشد .

ب ) دیپلم تومر که اصطلاحا DIPLOMA گفته میشود ، دارای اعتبار دائمی است و دانشگاههای سطح ترکیه این مدرک را قبول دارند . این مدرک در سطح عالی انجام پذیرفته و میتواند علاوه بر دانشگاه به عنوان مدرک در سطح فوق دیپلم زبان ترکی و مدرک اشتغال برای خدمت در تورها ومترجمی نیز بکار رود.

 کتاب­های مورد تدریس در این دوره­ ها کتابهای Hitit می­باشند.

این کتابها که توسط دانشگاه آنکارا تهیه شده است، بر اساس استانداردهای سیستم جامع آموزش زبان اتحادیه اروپا تهیه شده ­اند. تقسیم ­بندی این کتابها نیز بر این اساس بوده و شامل سطوح A1، A2، B1، B2 و C1 می­باشند.
کتاب Hitit 1 در سطوح A1 و A2،
کتاب Hitit2 در سطح B1
و کتاب Hitit3 در سطوح B2 و C1هستند.

  • TÖMER
  • TÖMER
  • TÖMER