آزمون SAT

آزمون SAT

آزمون SAT (اس ای تی)که مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test است و توسط College Board برگزار می گردد، آزمونی استاندارد برای سنجش مهارت­های شرکت کنندگان، در بخش زبان و ریاضی، که سطح آمادگی آنها را برای ورود به دانشگاه، ارزیابی کند. این آزمون از دانش آموزانی که دوازده سال تحصیلی را تکمیل کرده‌اند، گرفته می شود.

آزمونهای SAT و American College Testing) ACT) دو آزمون مهم جهت اخذ پذیرش در دانشگاههای معتبر ایالات متحده از گذشته تا به الان می باشند. هدف از شرکت در آزمون SAT، ورود به تعداد مشخصی از دانشگاههای بین المللی اروپا، آمریکا و همچنین کشور ترکیه نیز می باشد. در واقع دانشجویانی که تمایل به تحصیل در ترکیه، اروپا و یا آمریکا در مقطع کارشناسی (Undergraduate) و همچنین رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی را دارند باید بتوانند در این آزمون نمره مورد نیاز را کسب کنند.

بدلیل عدم برگزاری آزمون SAT در ایران، متقاضیان شرکت در آن، باید به محل های برگزاری آزمون در کشورهای دیگر مراجعه کنند. کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، امارات و … اقدام به برگزاری این آزمون می‌کنند .

آزمون SAT General 

آزمون SAT General نسبت به آزمون SAT Subject  آزمون راحت تری بوده و دانشگاههای ترکیه آن را برای ورود به دانشگاه در تمامی رشته های مقطع کارشناسی (Undergraduate) ملاک قرار می دهند. آزمون SAT General از دو بخش محاسباتی و زبان انگلیسی (خواندن – نوشتن و زبان – انشا (اختیاری)) تشکیل می شود. این آزمون سالانه در کشور های مختلف ۵ الی ۶ بار برگزار می شود.

مباحث و مدت زمان هر بخش از آزمون SAT General در جدول زیر قرار داده شده است :

مباحث و مدت زمان آزمون SAT General
مباحث و مدت زمان هر بخش از آزمون SAT General
 • قسمت محاسباتی 

بخش ریاضی  این آزمون شامل دو قسمت است. قسمت اول دارای ۲۰ سوال است که مدت زمان پاسخ گوئی به آن‌ها ۲۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. در این بخش استفاده از ماشین حساب مجاز نیست. در بخش دوم داوطلبان می‌توانند با استفاده از ماشین حساب به سوالات ریاضی پاسخ دهند. بخش دوم شامل ۳۸ سوال است. مدت زمان پاسخگوئی به سوالات بخش دوم آزمون ریاضی ۵۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. بخش ریاضی طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله هندسه ، جبر و تجزیه و تحلیل داده ها را در بر می گیرد.

 • قسمت خواندن و درک مطلب 

این بخش از آزمون شامل ۵۲ سوال است که داوطلبان می بایست در مدت زمان ۶۵ دقیقه به این سوالات چند گزینه ای پاسخ دهند. پاسخ برخی از سؤالات مستقیما در متن ذکر شده اما برای پاسخ به برخی از سوالات، باید منظور نویسنده را که غیرمستقیم در متن آمده درک کنید.

بخش خواندن و درک مطلب شامل پنج متن است که هر متن حداکثر ۱۱ سوال دارد، متون اغلب شامل موارد زیر می­ باشد:

 • یک متن از یک اثر کلاسیک یا معاصر ادبیات ایالات متحده یا جهان
 • یک متن یا یک جفت متن از یک سند تاریخی ایالات متحده
 • یک متن درباره اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی یا برخی دیگر از علوم اجتماعی
 • دو متن علمی از مفاهیم اساسی و تحولات علوم زمین، زیست شناسی، شیمی یا فیزیک

نکته لازم به ذکر است که متن­ها درباره این حوزه­ های مطالعاتی است و صرف درک مطلب آزموده می­ شود و سوالات تخصصی در این حوزه ­ها مطرح نیست.

 • قسمت ارزیابی زبان و نوشتار

بخش نوشتاری این آزمون شامل ۴۴ سؤال چند گزینه ای است که زمان پاسخگویی آن ۳۵ دقیقه می باشد. سؤالات این بخش در مورد دستور زبان و جمله و ساختار پاراگراف است و توانایی شرکت کننده را در خواندن، پیدا کردن اشتباهات و تصحیح اشتباهات آن بخش مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

سوالات مرتبط با ساختارهای زبان انگلیسی و همچنین ساختار جمله و پاراگراف است. مهارت­هایی که مورد ارزیابی قرار می­ گیرد شامل موارد زیر است:

 • استدلال منطقی و روشن
 • انتخاب بهترین کلمه
 • تحلیل مناسب موضوعات
 • تغییر ساختار جمله یا کلمه برای افزایش کیفیت ساختار بیان
 • رفع ابهام در ساختار جمله؛ علائم نگارشی
 • قسمت انشاء (اختیاری)

در این بخش، داوطلب بر اساس موضوع تعیین شده، یک انشا می‌نویسد.

نکته متن سوالات بخش درک مطلب و نوشتار ممکن است حاوی نمودار و جدول باشند که برای پاسخ به بعضی سوالات باید از آنها استفاده کرد.

نمره‌ آزمون : 

نمره‌ هر کدام از قسمت‌های درک مطلب و ریاضی آزمون بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ است. بنابراین نمره‌ نهایی هر داوطلب بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ خواهد بود. قسمت انشاء نمره‌ای جدا بین ۱ تا ۶ را دارد که نمره‌ کسب شده آن تاثیری ندارد. دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش داوطلب را دارد، نمره‌ او را از هیئت برگزاری آزمون استعلام می‌کند. داوطلب می‌تواند بعد از شرکت در این آزمون امتیاز کسب شده را به دانشگاههای مورد نظر از طریق اینترنت در زمان مشخص ارسال و جهت گرفتن پذیرش اقدام نماید.

مراکز برگزاری آزمون SAT  در کشور ترکیه :

مراکز برگزاری آزمون SAT در ترکیه
مراکز برگزاری آزمون SAT در ترکیه

محدودیت سنی برای شرکت در آزمون :

شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد. مطالعات عمومی نشان داده است که داوطلبین گروه سنی ۱۷ تا ۱۹ سال هستند که در این آزمون شرکت می کنند.

محدودیت تعداد شرکت در آزمون :

همانطور که در مورد ACT، هیچ محدودیتی توسط هیئت کالج تعیین نشده است، داوطلبان می توانند چندین بار در این آزمون شرکت کنند.

لغو آزمون :

داوطلبی که برای شرکت در آزمون ثبت نام کرده و تمایل به لغو آن را دارد، در صورت انصراف ۵ روز قبل از آزمون، از کل هزینه پرداختی تنها ۱۰ دلار دریافت خواهد کرد.

تغییر تاریخ آزمون :

برای تغییر تاریخ این آزمون، داوطلب ملزم به پرداخت مبلغ اضافی ۳۰ دلار می باشد. با ورود به حساب SAT خود می توانید درخواست تغییر تاریخ آزمون خود را ثبت کنید.

 

[idea]

جهت اخذ پذیرش ، ارسال نمره به دانشگاه مورد نظر خود و دریافت مشاوره رایگان در مورد آزمون SAT از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان تومرسنتر تماس بگیرید.

[/idea]

نظرات :
پست‌های جدید:
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاههای خارجی داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات زیادی در ذهنتان به […]

ادامه مطلب
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

زبان فرانسه

حتما شما هم شنیده­ اید که زبان فرانسه، رمانتیک­ترین زبان دنیا و به عبارت بهتر، زبان عشق است. این زبان ساختارمند، سومین زبان رایج و پرمخاطب در دنیا، دومین زبانی است که در تمام قاره­های جهان متکلم دارد. همچنین این زبان، یکی از زبان­های پرکاربرد در سازمان­های بین المللی مانند ناتو و سازمان ملل و… […]

ادامه مطلب