اطلاعاتی عمومی که درباره ترکیه باید بدانید

درباره ترکیه

ترکیه Türkiye کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی(Anadolu)  در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز درمنطقه جنوب شرق اروپا (Avrupa) قرار دارد. ترکیه در بین شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار گرفته‌است.

موقعیت جغرافیایی

کشورهای هم‌مرز ترکیه عبارت‌اند از: در شرق با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب شرق با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال غربی با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر و از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه(Karadeniz)  و مرمره(Marmara) ، اژه(Ege) و مدیترانه(Akdeniz)  از طریق دو تنگه بسفر(Bosfor) و داردانل(Dardanel) به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. با وجود اینکه پایتخت این کشور شهر آنکارا است، اما بزرگترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول می‌باشد.

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است و به هفت ناحیه جغرافیایی (bölge) تقسیم می شود، هر یک از این نواحی شامل چندین استان (il) می‌شوند. کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و به سبب قدمت تاریخی منحصر به فرد ، مکان‌های جالب، جذاب و دیدنی بسیاری دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.

در باره ترکیه
در باره ترکیه

جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۳ میلیون نفر می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم مسلمان سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر اقوام ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه

زبان رسمی ترکیه، ترکی (Türkçe) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول با تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

درباره ترکیه بیشتر بدانیم

سالانه به طور میانگین بین ۲۰ الی ۲۵ میلیون توریست وارد کشور ترکیه می شوند. وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرد، شمار خارجی‌هایی که به قصد گردشگری به این کشور سفر کرده‌اند، هیچ‌گاه به اندازه سال ۲۰۱۸ نبوده است. آمار ثبت‌شده گردشگران خارجی نشان می‌دهد که میان ماه‌های ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۸، ۳۹ و نیم میلیون نفر، یعنی ۲۲ درصد بیش از سال ۲۰۱۷، وارد ترکیه شده‌اند و سود ۲۹.۵ میلیاردی برای ترکیه داشته است.

واحد پول کشور ترکیه لیر(Lira) می باشد که در بین پول های دنیا در رتبه ۳۵ میباشد.

در کشور ترکیه ۷٬۷۴۰٬۵۰۲ دانشجو در ۲۰۷ دانشگاه موجود که شامل ۱۲۹ دانشگاه دولتی و ۷۳ دانشگاه خصوصی و ۵ دانشگاه خصوصی مشاغل می باشد در حال تحصیل هستند ،  امار دانشجویان خرجی در دانشگاهاای  بین المللی ترکیه ۱۷۲ هزار نفر می باشند. تابلوهای زیر پراکندگی تعداد دانشجوهای خارجی از کشورهای مختلف جهان در داخل ترکیه را نشان میدهند:

قاره آمریکا و اروپا:

 

تعداد دانشجویان از قاره آمریکا و اروپا
ردیف تعداد کشور
۱ ۴۳۷۸ آلمان
۲ ۶۶۱ آمریکا
۳ ۳۵۶ فرانسه
۴ ۱۹۲ انگلستان
۵ ۱۷۴ سوئیس
۶ ۱۱۹ ایتالیا
۷ ۷۸ دانمارک
۸ ۷۲ اسپانیا
۹ ۶۹ سوئد
۱۰ ۲۶ فنلاند
۱۱ ۱۴ پرتغال
۱۲ ۱۲ ایرلند

 

تعداد دانشجویان از قاره آفریقا و آسیا
ردیف تعداد کشور
۱ ۷۶۰۸ عراق
۲ ۷۱۵۴ ایران
۳ ۶۸۰۴ افغانستان
۴ ۳۷۶۴ سومالی
۵ ۳۰۷۶ یمن
۶ ۲۹۱۰ مصر
۷ ۱۵۶۲ نیجریه
۸ ۱۰۷۱ مراکش
۹ ۹۸۹ چاد
۱۰ ۵۸۳ کامرون
۱۱ ۵۳۵ جیبوتی
۱۲ ۵۰۷ اتیوپی
۱۳ ۴۹۵ گینه
۱۴ ۴۶۴ کنیا
۱۵ ۳۷۹ غنا
۱۶ ۳۹۶ تونس
۱۷ ۲۹۳ اوگاندا
۱۸ ۲۴۷ موریتانی
۱۹ ۱۹۵ زامبیا
۲۰ ۱۹۴ ساحل عاج
۲۱ ۱۹۲ بورکینا فاسو
۲۲ ۱۸۱ کونگو
۲۳ ۱۶۹ گامبیا
۲۴ ۱۶۷ روآندا
۲۵ ۱۶۱ اتحاد قمر
۲۶ ۱۳۷ گینه بیسائو
۲۷ ۱۱۵ مالاوی
۲۸ ۱۱۵ بنین
۲۹ ۱۰۰ زیمباوه
۳۰ ۴۰ گابون