مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی ترکیه

با توجه به اینکه علم آموزی یک ضرورت بی تردید زندگی است و انتخاب مدرسه ای ایده آل مهمترین بخش از تحصیل می باشد، یکی از بزرگترین دغدغه های خانواده های ایرانی هنگامی که قصد مهاجرت به کشوری خارجی دارند موضوع تحصیل فرزندان است چرا که مهاجرت و تحصیل در یک محیط جدید برای کودکان و نوجوانان می تواند چالشی مهم برای آنان تلقی شود. داشتن اطلاعات کافی از مدارس کشور مورد هدف از قبیل پیش نیازهای ورود، شهریه سالانه، انواع مدارس،  محیط مدرسه و … امری مهم محسوب می شود. در این مقاله سعی کرده ایم که اطلاعات مفیدی در مورد تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه در اختیار شما قرار دهیم تا با داشتن اطلاعات کافی بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی در ترکیه

مدارسی که فرزندان خانواده های ایرانی در کشور ترکیه می توانند در آنها تحصیل کنند به سه نوع دولتی (بومی)، خصوصی (غیر انتفاعی) و ایرانی تقسیم می شوند.

دلایل انتخاب مدرسه ایرانی در ترکیه

بسیاری از خانواده های ایرانی که در کشور ترکیه اقامت دارند به دلایلی همچون عدم تسلط و یا آشنایی فرزندشان به زبان ترکی استانبولی، بالا بودن هزینه تحصیل در مدارس غیر ایرانی ترکیه، تمایل به تحصیل فرزندشان به زبان فارسی، عدم تمایل به فرستادن فرزندشان به مدارس ترکی زبان و یا بین المللی، ادامه تحصیل فرزندشان مطابق با سیستم و … فرزندشان را در مدارس ایرانی ترکیه جهت ادامه تحصیل ثبت نام می کنند.

مزایای تحصیل در مدرسه ایرانی در ترکیه

مدارس ایرانی ترکیه زیر نظر نظام آموزش و پرورش ایران می باشند. نحوه آموزش کودکان نیز بر اساس سیستم آموزشی داخل ایران پایه گذاری شده و از مقطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی می باشد.

معلمان و پرسنل این مدارس، ایرانی و بسیار مجرب و اغلب دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند.

تقویم آموزشی مدارس ایرانی ترکیه مانند ایران است به این صورت که ثبت نام در این مدارس همانند ایران از ابتدای تیر ماه انجام می شود و شروع سال تحصیلی نیز از اول مهر ماه می باشد. روزهای حضور دانش آموزان در مدرسه در طول سالتحصیلی، مطابق کشور ایران پنج روز (از روز دوشنبه تا جمعه) بوده و ساعات حضور دانش آموزان در مدرسه در شیفت صبح می باشد. همچنین همانند مدارس ایرانی در صورت نیاز به کلاسهای فوق برنامه در این مدارس در شیفت بعد از ظهر برگزار می شود.

برگزاری امتحانات پایان دوره نیز طبق تقویم آموزشی کشور ایران انجام می شود. در ماه های تیر و مرداد این مدارس فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه فعال می باشند.

هزینه تحصیل در مدارس ایرانی در ترکیه نسبت به سایر مدارس کشور ترکیه بسیار پایین می باشد و والدین می توانند با هر سلیقه و بودجه ای در این مدارس ثبت نام کنند.  

با توجه به اینکه برخی از این مدارس بعنوان واحد آموزشی مختلط (دختر و پسر) فعالیت می کنند، اغلب کلاس ها در صورت نرسیدن به حدنصاب از نظر تعداد دانش آموز، به صورت مختلط برگزار می شود. در صورت به حد نصاب رسیدن، کلاس ها به تفکیک جنسیت برگزار می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه

 • اصل پاسپورت و شناسنامه ی دانش آموز
 • کپی صفحات اول و دوم شناسنامه
 • شش قطعه عکس سه در چهار
 • گواهی انتقال (این گواهی از مدرسه ی محل تحصیل اخذ میگردد و باید به تائید آموزش و پرورش منطقه برسد.)
 • مدارک تحصیلی قبلی دانش آموز که به تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه و یا ناحیه محل تحصیل قبلی رسیده است.
 • تمامی کارنامه های دانش آموز توسط اداره آموزش و پرورش منطقه مهر شود. برای کلیه مقاطع غیر از پیش دانشگاهی مهر آموزش و پرورش منطقه کافیست ولی برای مقطع پیش دانشگاهی مهر آموزش و پرورش استان الزامیست.
 • دانش آموز باید کارت اقامت یکساله ی ترکیه را دریافت کرده باشد. برای ثبت نام در این مدارس باید کارت اقامت حداقل یکساله داشته باشید.
 • برای ثبت نام در مدارس ایرانی نیازی نیست مدارک به ترکی ترجمه شود ولی برای ثبت نام در مدارس بین المللی و یا دولتی ترکیه تمامی مدارک تحصیلی بایستی ترجمه رسمی شده و توسط دادگستری – وزارت امور خارجه و کنسول گری ترکیه مهر شده باشد.

دانش آموزان ایرانی مقیم کشور ترکیه پس از به پایان رساندن تحصیلات متوسطه در مدارس ترکیه جهت ورود به دانشگاههای این کشور باید در آزمون YÖS شرکت کنند.

هزینه تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

شهریه ی سالانه این مدارس بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰دلار متغیر است. هزینه سالانه ثبت نام در این مدارس بستگی به مقطع تحصیلی دانش آموز دارد.

 • شهریه ی سالانه ی مقطع پیش دبستانی ۴۵۰ دلار
 • شهریه ی سالانه ی مقطع ابتدایی ۵۰۰ دلار
 • شهریه ی سالانه ی مقطع متوسطه ی اول ( راهنمایی ) ۶۵۰ دلار
 • شهریه ی سالانه ی مقطع متوسطه ی دوم (اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی ) ۸۵۰ دلار
مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا
مدرسه ایرانی ۲۲ بهمن آنکارا

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

آدرس : Ankara, Çankaya, Reşit Galip Caddesi, Şairler sokak, No.15

شماره تماس : ۴۴۷۸۳۵۰-۴۴۶ ۱۳۸۴ (۳۱۲) ۹۰+

آدرس الکترونیکی : irschool_ankara@yahoo.com

مجتمع آموزشی ایرانیان استانبول
مدرسه فجر ایرانیان استانبول

مدرسه فجر ایرانیان استانبول (مجتمع آموزشی ایرانیان استانبول)

آدرس: İstanbul, Fatih, Bindirdirek Mahallesi, Babayani Sokak, No.4

شماره تماس: ۸۲۲۵ ۵۱۷ (۲۱۲) ۹۰+

آدرس الکترونیکی: irschool_istanbul@yahoo.com

مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ انکارا
مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ انکارا

مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ آنکارا

آدرس: Ankara, Çankaya, İlkbahar Mahallesi, 596 sokak, No.17

شماره تماس: ۲۰۱۹ ۹۳۱ ۰۵۳۰ – ۲۳۵۲ ۴۹۱ (۳۱۲) ۹۰+

آدرس الکترونیکی: farhang.iec@gmail.com

مجتمع آموزش غیرانتفاعی نور معرفت

آدرس: İstanbuş, Avcılar, Merkez mahallesi, Merkez Cami Sokak, No.20, kat.3

شماره تماس: ۴۳۰۰ ۳۰۰ ۰۵۵۳ – ۴۰۰۳ ۵۰۵ (۲۱۲) – ۴۰۰۲ ۵۰۵ (۲۱۲) ۹۰+

آدرس الکترونیکی: info@nourmarefat.com

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد مدارس ایرانی ترکیه ، از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان تومرسنتر تماس بگیرید.

نظرات :

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های جدید:
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاههای خارجی داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات زیادی در ذهنتان به […]

ادامه مطلب
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

زبان فرانسه

حتما شما هم شنیده­ اید که زبان فرانسه، رمانتیک­ترین زبان دنیا و به عبارت بهتر، زبان عشق است. این زبان ساختارمند، سومین زبان رایج و پرمخاطب در دنیا، دومین زبانی است که در تمام قاره­های جهان متکلم دارد. همچنین این زبان، یکی از زبان­های پرکاربرد در سازمان­های بین المللی مانند ناتو و سازمان ملل و… […]

ادامه مطلب