زبان فرانسه

حتما شما هم شنیده­ اید که زبان فرانسه، رمانتیک ­ترین زبان دنیا و به عبارت بهتر، زبان عشق است. این زبان ساختارمند، سومین زبان رایج و پرمخاطب در دنیا، دومین زبانی است که در تمام قاره­ های جهان متکلم دارد. همچنین این زبان، یکی از زبان ­های پرکاربرد در سازمان­ های بین المللی مانند ناتو و سازمان ملل و… است. با یادگیری این زبان شما می­ توانید به کشورهای زیادی سفر کنید و با فرهنگ و هنر و ادبیات مردم فرانسوی زبان آشنا شوید. دانستن زبان فرانسوی فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه ­های درجه یک فرانسه را برای شما آسان ­تر می­کند. از دیگر مزایای یادگیری زبان فرانسه می­ توان به تسهیل گرفتن اقامت کشورهای فرانسوی زبان (مثل فرانسه، کانادا و…) و یافتن فرصت ­های شغلی جدید (مانند تدریس، ترجمه و…) اشاره کرد. چنانچه شما هم مشتاق دانستن اطلاعات بیشتری راجع به فواید این زبان کارآمد هستید در این مقاله از سایت تومر سنتر با ما همراه باشید.

 

آشنایی با زبان فرانسه

زبان فرانسه مانند زبان ­های ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی و رومانیایی جزء شاخه رومی زبان ­های هند و اروپایی است و با تاریخ کشور فرانسه در هم آمیخته است. اولین سند پیدا شده به زبان فرانسه به قرن نهم میلادی مربوط می­شود که به سوگندهای استراسبورگ (سوگندهای عاشقانه دو نوه شارلمانی) معروف است. در ابتدا زبان مردمی که در فرانسه زندگی می­ کردند، گالی بود؛ سپس زبان لاتین عامیانه توسط امپراتوری روم به این منطقه وارد شد. زبان لاتین از زبان گالی تاثیر بسیاری پذیرفت؛ تا جایی که گفته می­ شود سیستم شمارشی عجیب فرانسوی متاثر از زبان گالی است. با زوال امپراتوری روم، فرانک­های ژرمنی بر کشور مسلط شدند و زبان فرانکی سال ها توسط درباریان و اشراف فرانسوی مورد استفاده قرار گرفت؛ بنابراین زبان فرانسه از زبان فرانکی نیز تاثیر پذیرفت و باعث ایجاد زبان فرانسوی باستان شد. تاثیر بزرگ بعدی را نورمن ها بر زبان فرانسه گذاشتند و به طور ویژه کلمات مربوط به تجارت و کشاورزی را وارد زبان فرانسه کردند. این دوره از زبان فرانسه، فرانسوی میانه نامیده می­ شود.

در قرن شانزدهم میلادی، انقلاب فرهنگی بزرگی در سراسر اروپا و به تبع آن کشور فرانسه رخ داد. این انقلاب باعث کاهش قدرت کلیساها و شکوفایی فرهنگ و هنر و صنعت شد. در طی این تغییرات، پادشاه فرانسه که فرانسوای اول نام داشت دستور حذف زبان لاتین از دادگاه ­ها و جایگزینی آن با زبان فرانسه را داد. بدین ترتیب پایه ­های زبان فرانسه نوین در قرن شانزدهم گذاشته شد و کم کم در کشور فرانسه، زبان فرانسوی جای زبان لاتین را گرفت. در قرن هفدهم ادبای فرانسوی، برای جلوگیری از هرج و مرج در ساختار زبان فرانسه، فرهنگ لغت فرانسوی را نوشتند. در همین قرن، زبان فرانسوی تبدیل به زبان بین المللی و دیپلماسی شد که تا اواسط قرن بیستم نیز توانست این جایگاه را حفظ کند. با شروع جنگ جهانی دوم و تسلط ایالات متحده بر قدرت جهانی، انگلیسی جایگزین زبان فرانسه در روابط بین الملل شد. با وجود تمام وقایع ذکر شده، مزایای یادگیری زبان فرانسه به قدری زیاد است که سال به سال بر تعداد زبان آموزان فرانسوی افزوده می­ شود.

چرا زبان فرانسه یاد بگیریم؟

پس از انگلیسی، زبان فرانسه تنها زبانی است که در پنج قاره صحبت می­شود. این زبان بعد از انگلیسی و آلمانی، سومین زبان رایج در اتحادیه اروپا است. فرانسوی به عنوان یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل متحد نقش مهمی در روابط دیپلماتیک جهان ایفا می­کند و در بسیاری از سازمان­های بین المللی دیگر نیز به عنوان زبان اصلی یا زبان دوم استفاده می­شود. به گزارش OIF (سازمانی متشکل از کشورهای فرانسوی زبان)، بیش از ۳۲۰ میلیون نفر در دنیا قادرند فرانسوی صحبت کنند که از این تعداد، ۷۶ میلیون نفر از زبان فرانسه به عنوان زبان مادری استفاده می­کنند. طبق پیش­بینی جمعیتی دانشگاه لاوال، تعداد فرانسوی زبان­ها تا سال ۲۰۲۵ به ۵۰۰ میلیون نفر افزایش پیدا می­کند.

این زبان که در دنیا به زبان عشق شناخته می­شود ۲۶ حرف الفبا دارد و از لحاظ لغوی و معنایی حدود ۲۷ درصد با زبان انگلیسی اشتراک دارد. از دلایل یادگیری زبان فرانسه همین بس که این زبان، تعداد قابل توجهی گویش­ور در پنج قاره دنیا دارد و در بسیاری از سازمان­های بین المللی مورد استفاده قرار می­گیرد. علاوه بر اینها، دنیای امروز، دنیای ارتباطات است و دیگر بلد بودن یک زبان کفایت نمی­کند. بنابراین یادگیری یک زبان دیگر، به ویژه زبان پرکاربردی مانند فرانسوی، فرصت­های بی شماری را در عرصه­های مختلف (تجاری- فرهنگی- بین المللی و…) در اختیار ما قرار می­دهد. 

چه کشورهایی به زبان فرانسه صحبت می­کنند؟

زبان فرانسه، در ۲۹ کشور، زبان رسمی محسوب می­شود که در برخی از آنها زبان مادری نیز هست. کشورهای فرانسوی زبان به سه دسته کلی تقسیم می­شوند:

• کشورهایی که فرانسوی زبان رسمی و مادری آنهاست شامل: فرانسه، کانادا، بلژیک، سوئیس و موناکو

• کشورهایی که در آنها فرانسوی، زبان رسمی به حساب می­ آید ولی زبان مادری نیست شامل: ۲۴ کشور آفریقایی به جز برخی کشورهای آفریقای شمالی

• کشورهایی که در آنها فرانسوی اولین زبان اجباری خارجی محسوب می ­شود و در امور بسیاری همچون تجارت، سیاست، مدارس، رسانه و غیره نقش مهمی دارد.

۹ مورد مهم مزایای یادگیری زبان فرانسه

در این قسمت از مقاله به ۹ مورد از مهمترین فواید یادگیری زبان فرانسه اشاره می­کنیم:

۱. آشنایی با فرهنگ و هنر زیبای فرانسه

دانستن زبان فرانسوی، امکانی بی­نظیر جهت آشنایی با فرهنگ و هنر فرانسه را برای شما فراهم می­کند. جالب است بدانید که این زبان به عنوان زبان بین المللی تئاتر، آشپزی، مد، هنرهای تجسمی، معماری و رقص شناخته می­شود؛ بنابراین با یادگیری فرانسوی، امکان رشد شما در حوزه­های ذکر شده به شدت افزایش پیدا می­کند.

۲. لذت بردن از ادبیات فرانسوی

حتما اسم ویکتورهوگو، ژان پل سارتر و مولیر را شنیده اید. این نویسندگان بزرگ، آثاری بی­نظیر مانند بینوایان، گوژپشت نوتردام، هستی و نیستی، دست­های آلوده، خسیس، مردم­گریز و… را در ادبیات فرانسه خلق کرده اند. آموختن زبان فرانسه باعث می­شود که شما درک عمیق­تری از این آثار ارزشمند داشته باشید و از ادبیات غنی فرانسوی لذت بیشتری ببرید.

۳. امکان تحصیل در دانشگاه­های معتبر فرانسوی زبان

با توجه به پراکندگی بالای زبان فرانسه در دنیا، با دانستن این زبان، تعداد فرصت­های تحصیلی شما تا حد زیادی افزایش پیدا می­کند. احتمالا می­دانید که دانشگاه­های فرانسه در اروپا و جهان بسیار معتبر هستند که از جمله آنها می­توان سوربن، اکول پلی تکنیک و PSL را نام برد. خوب است بدانید که برای تحصیل در دانشگاه­های معتبر فرانسوی زبان، داشتن آشنایی کافی با زبان فرانسه ضروری است.

۴. افزایش فرصت­های شغلی

کشور فرانسه یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا به شمار می­رود و مقصدی مناسب جهت سرمایه گذاری خارجی است. همچنین جالب است بدانید که اکثر شرکت­های چند ملیتی دنیا، متعلق به اروپا هستند؛ قاره­ای که زبان فرانسوی، زبان رایج آن است. بنابراین اگر علاوه بر انگلیسی، تسلط خوبی بر فرانسوی نیز داشته باشید؛ یک مزیت مهم برای شما محسوب می­شود و می­توانید جایگاه خوبی در شرکت­های بین ­المللی به دست بیاورید. حتی اگر قصد مهاجرت کاری ندارید، می­توانید با آموختن فرانسوی، به عنوان مترجم و مدرس زبان فرانسه در کشور خودتان نیز به درآمد قابل قبولی برسید.

۵. تجربه سفرهای لذت­ بخش به کشورهای فرانسوی زبان

کشور فرانسه برترین مقصد گردشگری جهان است و سالانه چیزی بیش از ۸۷ میلیون گردشگر را به خود جذب می­کند. اگر با زبان فرانسه آشنایی کافی داشته باشید برقراری ارتباط با مردم فرانسوی زبان راحت­تر می­شود و شما قادر هستید فرهنگ و شیوه­ی زندگی آنها را راحت­تر درک کنید. بنابراین یکی دیگر از مزایای یادگیری زبان فرانسه، این است که لذت شما را از سفر به فرانسه و سایر کشورهای فرانسوی زبان چند برابر می­کند.

۶. یادگیری آسان­تر زبان­های رومی

همان طور که در ابتدا گفتیم زبان فرانسه جزء شاخه رومی زبان­های هند و اروپایی است، بنابراین دانستن این زبان، یادگیری سایر زبان­های دارای ریشه رومی را برای شما آسان­تر می­کند. زبان­های دارای ریشه رومی شامل پنج زبان فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی، رومانیایی و ایتالیایی می­شوند.

۷. تسهیل فرآیند اخذ اقامت کشورهای فرانسوی

بلد نبودن زبان کشور مقصد، برقراری ارتباط و زندگی در آن کشور را برای فرد مهاجر بسیار سخت می­کند. به علاوه امروزه بسیاری از مهاجران جهان که به دنبال زندگی با آرامش و رفاه بیشتر هستند؛ کشورهای فرانسه و کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب می­کنند. پس اگر شما هم قصد مهاجرت به کشورهای فرانسوی زبان به ویژه فرانسه و کانادا را دارید باید بدانید که یکی از شروط لازم برای گرفتن اقامت این کشورها، دانستن زبان فرانسوی است.

۸. گسترش روابط بین المللی و دیپلماتیک

در ابتدای مقاله به تعداد گویش­وران زبان فرانسوی و پراکندگی آنها در سطح پنج قاره اشاره کردیم. علاوه بر اینها خوب است بدانید که زبان فرانسه، در بسیاری از سازمان­های جهانی مانند سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، یونسکو، ناتو، کمیته بین المللی المپیک، صلیب سرخ جهانی و دادگاه­های بین المللی، زبان رسمی محسوب می­شود. بنابراین یکی از مهم­ترین دلایل یادگیری زبان فرانسه برای کسی که قصد انجام فعالیت­های دیپلماتیک را دارد، پرمخاطب بودن و نقش بسزای آن در عرصه روابط بین الملل است.

۹. افزایش بازدهی ذهنی

یادگیری یک زبان جدید باعث افزایش فعالیت مغزی و بهبود توایی­های ذهنی انسان می­شود. هرچقدر زبان جدیدی که می­آموزید قواعد مستحکم­تری داشته باشد؛ تاثیر آن در افزایش بازدهی ذهنی افراد بیشتر است. یادگیری زبان فرانسه، به عنوان زبانی ساختارمند و آهنگین، تاثیر بسزایی در افزایش توانایی­های ذهنی شما دارد و حتی قدرت شما را در آموختن زبان­های دیگر نیز افزایش می­دهد.

 

دانشگاه­های مطرح فرانسه و شرایط ثبت نام در آنها

در این بخش ده تا از برترین دانشگاه­های فرانسه در سال ۲۰۲۳ را نام می­بریم و در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آنها را ذکر می­کنیم.

۱۰ دانشکده برتر فرانسه در سال ۲۰۲۳:

• PSL University

• Sorbonne University

•  Paris-Saclay

•  Polytechnique de Paris

•  Paris Cité

• École des Ponts ParisTech

• Aix-Marseille University

• University of Bordeaux

• École Normale Supérieure de Lyon

• Montpellier University

شش دانشکده اول در شهر پاریس و بقیه دانشگاه­ها در سایر شهرهای فرانسه واقع هستند.

مدارک کلی لازم برای تحصیل در دانشگاه­های فرانسه شامل مدارک هویتی و تحصیلی و زبانی می­شوند. البته شرایط تحصیل در دانشگاه­های مختلف فرانسه، متفاوت است. شما باید شرایط و نمره قابل قبول مدرک زبان فرانسوی و انگلیسی مورد نیاز هر دانشگاه را از خود دانشکده مقصد سوال کنید. معمولا داشتن نمره ۶.۵ آیلتس (برای درس­هایی که به انگلیسی ارائه می­شوند) و تسلط به زبان فرانسه حداقل تا سطح B2 (در آزمون­های Delf و TCF) برای تمام دانشگاه­های فرانسه ضروری است. ما در مجموعه تومر سنتر به پشتوانه داشتن سالها تجربه، به شما کمک می­کنیم مدرک زبان مورد نظرتان را با بهترین نمره دریافت کنید.

مهمترین نکته برای یادگیری بهتر و سریع­تر زبان فرانسه

اگر می­ خواهید فرآیند آموختن زبان فرانسه برایتان جذاب­تر شود و زودتر آن را یاد بگیرید باید خود را در این زبان غرق کنید. مثلا فیلم­های فرانسوی ببینید، کتاب­های فرانسوی بخوانید، موسیقی­ فرانسوی گوش کنید، در شبکه­های اجتماعی فرانسوی زبان­ عضو شوید و از طریق ارتباط با افراد فرانسوی، مهارت­ های مختلف زبان فرانسه را در خود تقویت کنید.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا با تاریخچه زبان فرانسه آشنا شده و در ادامه به اهمیت یادگیری زبان فرانسه پرداخته­ایم. پس از آن به ۹ تا از مهمترین مزایای یادگیری زبان فرانسه اشاره کرده­ایم. در آخر نیز معتبرترین دانشگاه­های فرانسه در سال ۲۰۲۳ را نام برده و به طور مختصر درباره شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آنها صحبت کرده­ایم. شک نداریم شما هم با خواندن این مقاله، بیش از گذشته به اهمیت یادگیری زبان فرانسه و مزایای زیاد آن پی برده­اید. چنانچه تمایل به یادگیری اصولی این زبان جذاب و عاشقانه دارید و خواهان کسب نمره بالا در آزمون­های زبان فرانسه هستید، با مجموعه تومر سنتر ارتباط برقرار کنید.

جهت دریافت مشاوره از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان تومرسنتر در ارتباط باشید.

نظرات :

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های جدید:
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ تافل مخفف Test of English as a Foreign Language می باشد که یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات […]

ادامه مطلب
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

زبان فرانسه

حتما شما هم شنیده­ اید که زبان فرانسه، رمانتیک ­ترین زبان دنیا و به عبارت بهتر، زبان عشق است. این زبان ساختارمند، سومین زبان رایج و پرمخاطب در دنیا، دومین زبانی است که در تمام قاره­ های جهان متکلم دارد. همچنین این زبان، یکی از زبان ­های پرکاربرد در سازمان­ های بین المللی مانند ناتو […]

ادامه مطلب