جی آر ای (GRE)

GRE چیست؟ (Graduate Record Examinations)

GRE به معنای سنجش و ارزیابی توانایی تحصیلی یک شخص می باشد، در واقع یک آزمون بین‌المللی جهت سنجش منطق و تحلیل داوطلبان است. گفتنی است این مدرک جزو معتبرترین و پرطرفدارترین مدارک تحصیلی دنیا است، چرا که معمولا برای ورود به دانشگاه‌های کشورهای برتر جهان، نیازمند گرفتن این مدرک با نمره خوب از آن است. به طور کلی این آزمون سطح آموخته های تحصیلی داوطلبان را مشخص می‌ نماید. اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشورهای دیگر ( کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه ) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نمره‌ این آزمون را به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز  ملاک قرار می دهند. ساختار این آزمون از سه بخش اصلی ریاضیات، واژگان، و بخش تحلیل نوشتار تشکیل شده است. با ما همراه باشید تا با جزئیات کامل در مورد محتوا، کاربردها و منابع این آزمون آشنا شوید: 

چند نوع آزمون GRE وجود دارد؟

به طور کلی دو نوع آزمون وجود دارد:

۱-آزمون جی آر ای جنرال(GRE general test)

۲-آزمون جی آر ای سابجکت(GRE subject test)

آزمون GRE general:

در این قسمت تمامی نکات مربوط به آزمون GRE general را بررسی میکنیم:

در واقع این نوع از آزمون به عنوان GRE اصلی شناخته میشود و هر هفته در شهرهای مختلف ایران وموسسات گوناگون به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود.

آزمون جنرال کتبی شامل ۳ بخش میباشد:

۱.استدلال کمی و ریاضیات    Quantitative

۲.استدلال کیفی و درک زبان  Verbal

۳ . بخش نوشتاری تحلیلی  Analytical Writing

بخش استدلال و ریاضیات:

بخش ریاضیات این آزمون از سوالات هندسه، جبر، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل شده است و میتوان گفت از نظر محتوای سرفصل بسیار شبیه به ریاضی پیش دانشگاهی ایران (ریاضیات کاربردی) بوده و سوالات این قسمت نسبتا ساده و درحد کتاب‌های دبیرستان است. نمره این بخش از ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد و اکثرافرادی که در این آزمون شرکت می کنند، نمره قابل قبولی از این بخش کسب می‌کنند.

این بخش از دو سری سوال ۲۵ تایی تشکیل شده و ۳۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی به هر بخش در نظر گرفته شده است.

بخش استدلال کیفی و درک زبانی:

این قسمت دقیقا همان بخشی است که داوطلبان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش مجموعه‌ای از سوالات جای ‌خالی با عنوان‌های test completion وsentence equivalence  و همچنین بخش درک مطلب یا reading comprehension را شامل میشود.

پرسش های این بخش شامل دو سری سؤال ۵ گزینه ای بوده، نمره منفی ندارد ومدت زمان پاسخگویی۳۰ دقیقه میباشد. نمره این قسمت نیز بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ محاسبه می‌شود.

بخش نوشتاری تحلیلی:

در این بخش از داوطلب خواسته می شود تا در موضوعاتی مشخص مطالبی را نوشته و به استدلال آنها بپردازند و خود این قسمت از دو بخش تشکیل شده که معادل ۴۵ دقیقه و در بخش اول یعنی ISSUE معادل ۴۵ دقیقه و در بخش دوم یعنی بخش ARGUMENT معادل ۳۰ دقیقه زمان به داوطلب داده می شود تا انشای مورد نظر خود را به نگارش در آورد.

انشای بخش Issue از قسمت رایتینگ آیلتس و تافل دشوارتر بوده و متقاضی باید از میان موضوعات داده شده یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کند. داوطلب بایستی حداکثر توانایی خود را در حوزه های گرامر، واژگان و … به کار گیرد تا بتواند نمره قابل قبولی کسب کند. نمرات این بخش از ۰ تا ۶ بوده و نمره ۴ یک نمره بسیار خوب به حساب می آید.

در بخش ARGUMENT نیز داوطلب باید متنی را که به ظاهر منطقی و معقول می آید را با دقت مطالعه کرده و سپس با پیدا کردن  اشکالات مختلف موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید.

آزمون GRE Subject:

این آزمون از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند ادبیات انگلیسی، زیست شناسی، فیزیک، روانشناسی، شیمی و ریاضی تشکیل شده است. کسانیکه در این رشته ها تحصیل میکنند میبایست با بررسی وبسایت دانشکده، رشته مورد نظر را بررسی کرده و از لزوم شرکت در این آزمون مطلع شوند. در حال حاضر این آزمون سه مرتبه و توسط سازمان سنجش ایران برگزار می شود.

نکته قبل توجه اینکه این آزمون فقط به صورت کتبی برگزار شده و سوالات اینترنتی در آن نیستند. ۱۰۰ سوال ۵ گزینه ای که برخلاف آزمون GRE general دارای نمره منفی نیز می باشند. این آزمون معمولا برای متقاضیان دانشگاه های بسیار معروف و مطرح که رقابتی سنگین برای ورود به آنها وجود دارد توصیه می شود. داوطلبانی که نمرات چندان قابل قبولی در مقاطع گذشته خود کسب نکرده و قصد دارند تا با جبران آن نمرات توانایی هایی خود را اثبات نمایند، معمولا به نمره آزمون GRE subject نیاز خواهند داشت.

شرایط شرکت در آزمون GRE :

آزمون GRE همانند تمام آزمون­‌های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص میکند چه‌ کسانی واجد شرایط شرکت در آزمون هستند و چه‌ کسانی واجد شرایط برای شرکت در این آزمون نیستند.

افراد واجد شرایط شرکت در آزمون GRE:

دراین نوع آزمون با توجه به این که هدف، محک زدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی نبوده و صرفا مباحث، مربوط به دروس تخصصی اند؛ اما با نداشتن سطح مناسبی از تسلط به زبان انگلیسی، قادر نخواهید بود حتی معنای سوالات را درک و در نتیجه نمره مناسب را کسب نمی نمایید.

افراد غیر واجد شرایط شرکت در آزمونGRE :

حداقل سن مورد نیاز برای گذراندن دوره لیسانس۲۱ سال تمام است. این آزمون برای افرادی که زیر۲۱ سال ، توصیه نمی ‌گردد.

اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجد شرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سوالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید.

هزینه آزمون GRE و زمان برگزاری آن:

یکی از آزمون جنرال و سابجکت در زمان برگزاری این آزمون‌ها است. آزمون جنرال در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌شود ، اما آزمون سابجکت فقط در ماههای سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.

 هزینه‌ شرکت در این آزمون‌ ها اختلاف زیادی ندارند و طبق آخرین بررسی‌های به عمل آمده، هزینه آزمون  حدودا ۱۵۰ دلار میباشد.

نحوه ثبت نام در آزمون GRE در ایران:

ثبت‌ نام در این آزمون با مراجعه به سایت ets.sanjesh.org و تکمیل اطلاعات شخصی خود شامل انتخاب نوع آزمون، مشخصات فردی، تاریخ آزمون، مرکز مجری آزمون و… انجام میگردد؛ سپس به سایت بانک هدایت می‌شوند و با وارد کردن کد پیگیری، هزینه آزمون را به حساب مرکز مجری آزمون واریز می‌کنند.

نمره قبولی آزمون GRE:

برای موفقیت در این آزمون  GREاین آزمون همانند تافل و ایلتس نمره خاصی جهت قبولی نداشته و مجموع نمره آن ۳۴۰ است. بسته به نیازمندی های دانشگاه مورد نظر، متفاوت است و مطابق معیارهای هر دانشگاه سنجیده می شود. اما معمولاً نمره بالای ۱۵۵ برای هر بخش، نمره قابل قبول و خوبی  است. در بخش سوم نیز نمره عالی، معادل ۴ از ۶ خواهد بود. همچنین بسته به نوع دانشگاه ممکن است نمره بخش خاصی مهم‌تر از نمرات سایر بخشها باشد؛ که برای کسب اطلاعات بیشتر باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و یا با ما تماس بگیرید. این آزمون دارای سه بخش است که جرئیات نمرات این بخش‌ها عبارت است از:

بخش واژگان (۱۷۰ نمره)

بخش ریاضیات (۱۷۰ نمره)

بخش تحلیل نوشتار (۶ نمره)

اعلام نتیجه آزمون GRE:

نتایج رسمی آزمون GRE را می‌توانید با مراجعه به وبسایت GRE یا موسسه ETS که برگزارکننده این آزمون است۱۰ الی ۱۵ روز پس از تاریخ آزمون مشاهده کنید. پس از گذشت حدود ۳ هفته، نمرات به دانشگاه‌های انتخابی شما ارسال خواهند شد. لازم به ذکر است  شما ملزم به چک کردن مداوم نمرات آزمون خود در سایت نخواهید بود زیرا پس از اینکه نمرات مشخص شوند ایمیلی از طرف موسسه مبنی ‌‌بر اینکه اکنون نمرات خود را می‌توانید در حساب کاربری خود مشاهده نمایید؛ دریافت خواهید کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا شرکت در دوره های GRE از طریق شماره تماس های ۰۹۱۲۶۳۹۵۳۱۷ – ۰۴۴۳۳۴۶۴۰۲۷ با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

نظرات :

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های جدید:
۲۰ اسفند ۱۴۰۲

جی آر ای (GRE)

GRE چیست؟ (Graduate Record Examinations) GRE به معنای سنجش و ارزیابی توانایی تحصیلی یک شخص می باشد، در واقع یک آزمون بین‌المللی جهت سنجش منطق و تحلیل داوطلبان است. گفتنی است این مدرک جزو معتبرترین و پرطرفدارترین مدارک تحصیلی دنیا است، چرا که معمولا برای ورود به دانشگاه‌های کشورهای برتر جهان، نیازمند گرفتن این مدرک […]

ادامه مطلب
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ تافل مخفف Test of English as a Foreign Language می باشد که یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات […]

ادامه مطلب