دانشگاه های ترکیه

بهترین و ارزان­ترین دانشگاه­های ترکیه کدام هستند؟

در سال­های اخیر مهاجرت تحصیلی ایرانیان افزایش چشمگیری داشته است. از میان صدها مقصد تحصیلی مختلف، ترکیه یکی از اصلی­ترین مقاصد تحصیلی ایرانیان بوده است. دولت و مردم ترکیه به سواد و علم آموزی کشور خود اهمیت زیادی می‌دهند. توجه به دانش در این کشور باعث شده دانشگاه­های دولتی و خصوصی زیادی در آن راه اندازی شود. دانشگاه­های ترکیه به واسطه همکاری با دانشگاه­های اروپایی سطح علمی بالایی دارند. حتی اگر هدف اصلی شما تحصیل و زندگی در ترکیه نیست، با تحصیل در این کشور مسیر مهاجرت به کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا برای شما هموار خواهد شد. در ادامه، به طور جامع در مورد دانشگاه­های ترکیه و شرایط تحصیل در آنها صحبت می­کنیم.

مزایای تحصیل در دانشگاه­های ترکیه

آمار بالای دانشجویان بین­ الملل در ترکیه نشان­ دهنده مزایای زیاد تحصیل در این کشور است. شما با بررسی شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور می­توانید با چشم بازتری به تحصیل در این کشور فکر کنید. امید به آینده و فرصت­های شغلی بی­شمار از مهم­ترین مزایای تحصیل در ترکیه هستند. پس از فارغ­التحصیلی از دانشگاه­های ترکیه می­توانید در این کشور مشغول به کار شوید. همچنین، همه کشورهای اروپایی مدرک دانشگاهی ترکیه را معتبر می­دانند. وضعیت سیاسی باثبات‌تر ترکیه در مقایسه با ایران، اقتصاد پررونق و سیستم آموزش جهانی هر دانشجو بین الملل را مشتاق تحصیل در ترکیه می­کند. همچنین، تاریخچه فرهنگی غنی ترکیه یکی دیگر از عوامل جذب افراد به این کشور است. شما با زندگی در ترکیه علاوه بر تحصیل در معتبرترین دانشگاه­های جهان می­توانید از زیباترین مناظر طبیعی و بناهای تاریخی خاورمیانه بازدید کنید. اگر هنوز برای تحصیل در ترکیه قانع نشده­اید، مزایای زیر را با دقت مطالعه کنید:

• هزینه تحصیل و زندگی کم و ارزان در ترکیه

• کیفیت بالای آموزشی

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی

• اعطای مدارک معتبر جهانی

• ارائه بورسیه­های تحصیلی در مقاطع مختلف

• امنیت بالا در شهرهای بزرگ ترکیه

• امکانات اقامتی، تغذیه و حمل­ و نقل در دسترس

دانشگاه­های دولتی ترکیه

دانشگاه­های دولتی ترکیه به واسطه هزینه تحصیل کم، سیستم آموزشی مدرن و بهره­گیری از اساتید مجرب اهمیت زیادی دارند. همچنین، دانشگاه­های دولتی ترکیه رنکینگ جهانی بالایی دارند. در این رنکینگ عواملی مانند تعداد دانشجویان خارجی، تعداد دانشکده­ها، تعداد رشته­های ارائه ­شده و پژوهش­های موفق ارزیابی می­شوند. دانشگاه­های دولتی ترکیه یکی از پیشگامان اصلی پژوهش در حوزه‌های رباتیک، فناوری و تکنولوژی هستند. علاوه بر این، افرادی که از یک کشور دیگر برای تحصیل به ترکیه می­آیند با چالش­های زیادی روبه‌رو می‌شوند. امکانات و خدمات مقرون­ به ­صرفه دانشگاه­های ترکیه بسیاری از این مشکلات را حل می­کند. امکان اقامت در خوابگاه­های دولتی از بهترین مزایای تحصیل در دانشگاه­های دولتی ترکیه است. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه­های دولتی ترکیه که مورد تایید وزارت علوم هستند را مشاهده می­کنید:

• دانشگاه استانبول ( Istanbul University)

• دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University )

• دانشگاه مارمارا (Marmara University)

• دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

• دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

• دانشگاه بغازیچی (Bogazici University )

دانشگاه­های خصوصی ترکیه

دانشگاه­های خصوصی ترکیه در چند سال اخیر پیشرفت زیادی داشته­اند و همچنان به تعداد آنها افزوده می­شود. در بسیاری از کشورها سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه­های خصوصی بسیار پایین آمده است. با این حال، در ترکیه سطح علمی دانشگاه­های خصوصی برابر با دانشگاه­های دولتی است. حدود ۷۰ دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد. بیشتر دانشگاه­ها و موسسات خصوصی ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا واقع شده­اند. دانشگاه­های بیلگی و کوچ از معتبرترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه هستند که رنکینگ جهانی بالایی دارند. بسیاری از افراد پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت به ایران را دارند. شما برای این منظور باید در دانشگاه­های خصوصی مورد تایید ایران تحصیل کنند. دانشگاه­های یدی­تپه، باشکنت و کوچ از دانشگاه­های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. شهریه دانشگاه­های خصوصی ترکیه متغیر است. هزینه تقریبی تحصیل در دانشگاه­های خصوصی ترکیه حدود ۲۵۰۰ الی ۲۰ هزار دلار در سال است. دانشگاه باهچه شهیر یکی از بهترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه است. در این دانشگاه ترکیه رشته­های مختلفی از جمله پزشکی، معماری، اقتصاد و مهندسی تدریس می­شوند. سایر دانشگاه­های خصوصی برتر ترکیه شامل موارد زیر هستند:

• دانشگاه آتیلیم

• دانشگاه آیدین

• دانشگاه مدیپول

• دانشگاه سابانچی

• دانشگاه ایستینیه

تفاوت دانشگاه­های دولتی و خصوصی ترکیه

تا اینجا با بهترین دانشگاه­های دولتی و خصوصی ترکیه آشنا شده‌ایم. یکی از موضوعات مهمی که ذهن متقاضیان را درگیر می­کند این است که دقیقا چه تفاوتی میان دانشگاه­های دولتی و خصوصی ترکیه وجود دارد؟ اصلی­ترین تفاوت در میزان هزینه تحصیل است. همانطور که مشخص است تحصیل در دانشگاه­های دولتی هزینه کمتری دارد. همچنین، مدرک دانشگاه­های دولتی برای پذیرش در دانشگاه­های دیگر و کار معتبرتر است. برای اخذ پذیرش در دانشگاه­های دولتی رقابت زیادی وجود دارد و شرایط پذیرش آنها نسبتا سخت هست. با این حال، دانشگاه­های خصوصی شرایط پذیرش راحت­تری دارند. به عنوان مثال، در برخی موارد نیازی به شرکت در آزمون ورودی یا داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست. علاوه بر این، ممکن است دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه در ارائه خدمات به دانشجویان متفاوت عمل کنند.

دانشگاه­های ترکیه، مورد تایید وزارت بهداشت ایران

ایرانیان زیادی در ترکیه مشغول تحصیل در رشته­های پزشکی، پرستاری، دندان­پزشکی و داروسازی هستند. عده زیادی از این افراد قصد اشتغال در ایران را دارند. برای این منظور فرد باید در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کند تا پس از بازگشت به ایران مشکلی نداشته باشد. لیست این دانشگاه­ها هر سال توسط وزارت بهداشت اعلام می­شود. این دانشگاه­ها براساس رنکینگ جهانی QS انتخاب می­شوند. در هنگام انتخاب دانشگاه خود باید به رنکینگ جهانی توجه کافی داشته باشید. در این لیست نام دانشگاه­های دولتی و خصوصی به چشم می­خورد. در دانشگاه­های ترکیه مورد تایید ایران رشته­های مختلفی مانند  هوشبری، فیزیولوژی، پزشکی و سونوگرافی ارائه می­شوند. در ادامه لیست مهم­ترین دانشگاه­های مورد تایید وزارت بهداشت را ملاحضه می­کنید:

• دانشگاه آتاتورک

• دانشگاه ازمیر

• دانشگاه کوچ

• دانشگاه مارمارا

• دانشگاه یدی تپه

• دانشگاه قاضی

• دانشگاه استانبول

تاثیر معاهده بولونیا بر دانشگاه­های ترکیه

معاهده بولونیا در سال ۱۹۹۹ میان ۲۹ کشور اروپایی بسته شد. تاکنون، تعداد اعضای این قرارداد به ۴۸ کشور رسیده است. کشورهای مهمی از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس و اسپانیا از اعضای این قرارداد هستند. هدف از این قرارداد تعیین استانداردهای آموزشی و بالا بردن کیفیت مدارک دانشگاهی در کشورهای اروپایی است. این معاهده امکان انتقال اساتید و دانشجویان میان دانشگاه­های اروپایی را تسهیل می­کند. به این طریق، دانش و تجربیات عملی به راحتی میان دانشگاه­ها رد و بدل می­شوند. کشور ترکیه از سال ۲۰۰۱ به­طور رسمی عضو این معاهده شد. این عضویت سبب رشد و ارتقاء سیستم آموزش عالی ترکیه شده است. بنابراین، افرادی که در دانشگاه­های ترکیه تحصیل می­کنند، می­توانند از مزایای این قرارداد استفاده کنند.

بهترین دانشگاه­های ترکیه در کدام شهرها هستند؟

ترکیه شهرهای زیبای زیادی دارد که هر کدام از لحاظ آب­ و هوا، امکانات و فرهنگ متفاوت هستند. دانشگاه­های ترکیه در همه شهرهای این کشور وجود دارند. برخی از این شهرها امکانات خوبی دارند و برخی دیگر برای زندگی و تحصیل ارزان هستند. استانبول مهم­ترین مقصد تحصیلی ترکیه است. قرار گرفتن در بخش آسیایی و اروپایی ترکیه ویژگی اصلی این شهر است. بیشترین تعداد دانشگاه­ها و موسسات در این شهر قرار دارند. حدود ۵۷ دانشگاه دولتی و خصوصی در استانبول وجود دارد. تعداد زیاد خطوط مترو و اتوبوس باعث تسهیل حمل ­و نقل دانشجویان در این شهر شده است. دانشگاه­های کوچ، مارمارا و بوغازیچی از بهترین دانشگاه­های ترکیه در این شهر هستند. آنکارا، پایتخت ترکیه، دومین شهر برتر ترکیه برای تحصیل است. حدود ۱۹ دانشگاه در این شهر وجود دارد. دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از معتبرترین دانشگاه­های فنی ترکیه در رنکینگ جهانی است که در آنکارا واقع شده است. ازمیر یکی دیگر از شهرهای مناسب برای تحصیل است که در مقایسه با استانبول و آنکارا ارزان­تر است. سایر شهرهای تحصیلی ترکیه شامل موارد زیر می­شوند:

• اسکی شهیر

• آنتالیا

• بورسا

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه

شرایط سخت پذیرش در دانشگاه­های دولتی و ظرفیت محدود آنها باعث شده است افراد زیادی دانشگاه­های خصوصی ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنند. با این حال، بسیاری از افراد توانایی پرداخت هزینه بالا دانشگاه­های خصوصی را ندارند. برای حل این مشکل می‌توانید دانشگاه­های خصوصی ارزان ترکیه را یافته و از آنها پذیرش بگیرید. شاید برایتان عجیب باشد اما برخی از دانشگاه­های خصوصی ترکیه هزینه تحصیل کمی دارند. دانشگاه اوکان یکی از دانشگاه­های ارزان ترکیه است. دانشگاه اوکان در استانبول واقع شده است. هزینه تقریبی تحصیل در این دانشگاه حدود  ۵ هزار دلار در سال است. دانشگاه اسکودار و دوغوش از جمله دانشگاه­ها خصوصی مقرون ­به­ صرفه دیگر در ترکیه هستند.

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه در رشته پزشکی

افراد زیادی خواهان تحصیل پزشکی در ترکیه هستند. پذیرش آسان­ و کیفیت آموزشی بالا باعث شده دانشگاه­های خصوصی ترکیه مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل پزشکی شود. تحصیل در رشته  پزشکی ترکیه حدود ۶ سال طول می­کشد. دانشگاه فاتح یکی از دانشگاه­های خصوصی مناسب در استانبول است. این دانشگاه ۷ دانشکده دارد. امکان تحصیل در همه مقاطع تحصیلی در این دانشگاه وجود دارد. سایر دانشگاه­های خصوصی ارزان ترکیه برای تحصیل پزشکی شامل موارد زیر می­شوند:

• دانشگاه اوکان

• دانشگاه آیدین

• دانشگاه بیرونی

• دانشگاه هالیچ

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه در رشته دندان ­پزشکی

دندان­پزشکی یکی دیگر از رشته­های پرطرفدار در ترکیه است. تحصیل در این رشته در دانشگاه­های ترکیه تقریبا ۵ سال طول می­کشد. هزینه تحصیل دندان ­پزشکی در دانشگاه­های خصوصی ترکیه ۳۰ هزار لیر در سال هست. شما می­توانید با توجه به شرایط خود تحصیل به زبان ترکی یا انگلیسی را انتخاب کنید. دانشگاه‌های آیدین، اوکان، آجی بادام و باشکنت از مناسب­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه برای تحصیل دندان ­پزشکی هستند.

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه در رشته داروسازی

داروسازی یکی از رشته­های پردرآمد در ترکیه است. طول مدت تحصیل در رشته داروسازی ۵ سال است. دانشگاه­های پزشکی زیادی این رشته را ارائه می­کنند. اگر قصد دارید هزینه­های تحصیل خود در این رشته را تا جای ممکن کاهش دهید، تحصیل به زبان ترکی را انتخاب کنید. دانشگاه آلتین باش، بزمی عالم و ینی یوزییل از دانشگاه­های خصوصی ارائه­ دهنده این رشته در استانبول هستند. اگر خواهان تحصیل داروسازی در آنکارا هستید، دانشگاه­های خصوصی لقمان حکیم و مدیپول گزینه­های مناسب دیگر هستند.

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه در رشته مهندسی

امکان تحصیل در همه مقاطع تحصیلی مهندسی در ترکیه وجود دارد. زیر ساخت­های محکم این رشته باعث شده مهندسی به یک رشته پولساز در ترکیه تبدیل شود. مهندسی کامپیوتر بهترین رشته برای تحصیل در حوزه مهندسی ترکیه است. شما برای تحصیل در این رشته باید مدرک دیپلم داشته باشید. تحصیل در مقاطع بالاتر به مدرک دانشگاهی دوره قبل نیاز دارد. هزینه تحصیل مهندسی در دانشگاه­های خصوصی ترکیه حدود ۵ الی ۲۰ هزار دلار است. دانشگاه ساکاریا، کوک و کوجالی ساغلیک از دانشگاه­های خصوصی ارائه­ دهنده رشته­های مهندسی در ترکیه هستند.

ارزان­ترین دانشگاه­های خصوصی ترکیه در رشته­های دیگر

علاوه بر رشته­های ذکر شده رشته­های مهم دیگری نیز وجود دارند. طراحی لباس، مدیریت بازرگانی و حقوق به ­طور گسترده در دانشگاه­های ترکیه تدریس می­شوند. این رشته­ها بازار کار خوبی در ترکیه دارند. شما با کسب تجربه در رشته خود می­توانید به موفقیت­های شغلی زیادی دست یابید. مد و فشن اهمیت زیادی در ترکیه دارد. بنابراین، تحصیل در رشته طراحی لباس در ترکیه فرصت خوبی برای شما است. دانشگاه بیلگی از دانشگاه­های خصوصی ارائه­ دهنده رشته طراحی لباس است. اگر قصد تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه‌های خصوصی را دارید، دانشگاه کوچ از بهترین دانشگاه­های ارائه­ کننده این رشته است. همچنین، دانشگاه سابانچی از بهترین دانشگاه­های خصوصی در حوزه مدیریت بازرگانی است.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه­های ترکیه

برای ورود به دانشگاه شرایطی وجود دارد که باید توسط متقاضی رعایت شود. مهم­ترین شرط ورود به دانشگاه داشتن مدرک دیپلم است. علاوه بر این، برای تحصیل در ترکیه به عنوان دانشجوی بین ­الملل باید پاسپورت و ویزا تحصیلی داشته باشید. همچنین، برای زندگی در ترکیه شناخت و رعایت قوانین این کشور ضروری است. بسیاری از دانشگاه­های ترکیه برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می­کنند. بنابراین، برای تحصیل در دانشگاه مدنظر خود باید در آزمون ورودی آن پذیرفته شوید. آزمون YOS جامع­ترین و رایج‌ترین آزمون ورودی دانشگاه­ در ترکیه است. برای یک پذیرش موفقیت­آمیز مدارک زیادی وجود دارد که باید از سوی شما ارائه شوند. مهم­ترین مدارک مهاجرتی شامل موارد زیر می­شوند:

• فرم درخواست

• مدرک دیپلم ترجمه­ شده به انگلیسی

• ترجمه ریز نمرات دبیرستان

• پاسپورت معتبر

• عکس متقاضی

• معرفی ­نامه (در صورت تحصیل در مقاطع تکمیلی)

• انگیزه ­نامه

• مدارک تمکن مالی

• مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس و تافل)

شهریه دانشگاه­های ترکیه

شهریه دانشگاه­های ترکیه در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. به­ طوری که تحصیل در مقطع دکتری هزینه بالاتری نسبت به سایر مقاطع دارد. هزینه تقریبی تحصیل در دانشگاه­های خصوصی ترکیه سالانه حدود ۲۵ هزار یورو است. شهریه دانشگاه­های دولتی ترکیه حدود ۵۰۰ الی ۳ هزار یورو در سال است. علاوه بر شهریه هزینه­های زندگی را نیز باید در نظر گرفت. حمل­ و نقل، پوشاک، بیمه، غذا و اجاره­ خانه مهم­ترین هزینه­های ماهانه شما در ترکیه هستند. این هزینه­ در شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا بیشتر است. در ادامه لیستی از مخارج زندگی در ترکیه را مشاهده می­کنید:

• هزینه یک وعده غذا معمولی ۵ دلار

• هزینه ماهانه حمل­ و نقل ۳۲ دلار

• هزینه قبوض آب، برق و گاز ۷۰ دلار

• هزینه باشگاه ۲۵ دلار

• هزینه بلیط سینما ۵ دلار

• هزینه آپارتمان یک نفره در مرکز شهر ۴۰۷ دلار

بورسیه تحصیلی دانشگاه­های ترکیه

هر سال بورسیه­های تحصیلی متنوعی توسط دولت و موسسات خصوصی ترکیه ارائه می­شوند. دسته­ای از این بورسیه­ها به­ طور ویژه به دانشجویان بین ­الملل اختصاص پیدا می‌کنند. شما با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه همه یا بخش از هزینه­ تحصیل در دانشگاه­های ترکیه را تامین می­کنید. برای دریافت این بورسیه باید امتیاز لازم در کمیته داوری ترکیه بورسلاری را کسب کنید. متقاضیان مقطع لیسانس باید حداقل ۷۰ درصد امتیاز را کسب کنند. متقاضیان براساس ملاک­های مختلفی ارزیابی می­شوند. رزومه، معدل بالا، نمره آزمون ورودی و انگیزه­ نامه مهم­ترین فاکتورهای قضاوت هستند. مبلغ کمک هزینه ماهانه­ای که دریافت می­کنید با توجه به مقطع تحصیلی شما متفاوت است. این مبلغ بین ۱۷۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر متغیر است. ترکیه بورسلاری ( Turkiye Burslary) یکی از محبوب­ترین بورسیه­های تحصیلی دانشگاه­های ترکیه است. این بورسیه علاوه بر حمایت مالی از دانشجویان، طرح­های مختلفی در زمینه یادگیری زبان ترکی و پژوهش ارائه می­دهد. از مزایای دیگر این بورسیه می­توان به خوابگاه رایگان، بیمه رایگان و پرداخت هزینه بلیط هواپیما اشاره کرد. مراحل اخذ ترکیه بورسلاری شامل موارد زیر می­شود:

• ارسال درخواست آنلاین در سایت ترکیه بورسلاری

• ارائه مدارک مورد نیاز

• شرکت در مصاحبه حضوری

جمع بندی

تحصیل در دانشگاه­های برتر جهان آرزوی هر شخصی است. دانشگاه­های ترکیه در میان معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. بورسیه تحصیلی، مدرک معتبر و هزینه مقرون­ به ­صرفه از مزایای تحصیل در این کشور هستند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه­های ترکی لازم است به­ طور کامل با شرایط و قوانین این دانشگاه­ها آشنا شوید. در این مطلب تلاش کردیم علاوه بر معرفی دانشگاه­ های ترکیه شما را با شهریه، بورسیه و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه آشنا کنیم. بنابراین، اگر شما هم خواهان تحصیل در ترکیه هستید، این مطلب را از دست ندهید.

نظرات :

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های جدید:
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاههای خارجی داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات زیادی در ذهنتان به […]

ادامه مطلب
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

زبان فرانسه

حتما شما هم شنیده­ اید که زبان فرانسه، رمانتیک­ترین زبان دنیا و به عبارت بهتر، زبان عشق است. این زبان ساختارمند، سومین زبان رایج و پرمخاطب در دنیا، دومین زبانی است که در تمام قاره­های جهان متکلم دارد. همچنین این زبان، یکی از زبان­های پرکاربرد در سازمان­های بین المللی مانند ناتو و سازمان ملل و… […]

ادامه مطلب