دانشگاه سابانجی (Sabancı)

  • افکار
  • ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

شهر: استانبول

نوع: خصوصی

رتبه جهانی: ۱۰۸۵

مورد تایید : علوم

سال تاسیس: ۱۹۹۴

تعداد دانشکده: ۳

رتبه کشوری: ۱۱

زبان تحصیل: EN

معرفی شهر استانبول

کمتر کسی پیدا می‌شود که نام شهر استانبول را نشنیده باشد، این شهر تنها شهر اوراسیای جهان است که در کشور ترکیه واقع شده است. استانبول که به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه شناخته می‌شود، حدود ۱۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. جمعیت این شهر متشکل از افراد بومی، مهاجران و دانشجویان بین‌الملل است. ۶۵ درصد از جمعیت این شهر در قسمت اروپایی آن زندگی می‌کنند. این شهر که به عنوان یک شهر توریستی شناخته می‌شود شهری همواره شلوغ با جذابیت‌های فراوان است. مکان‌های تفریحی زیاد و زیبایی‌های تکرار نشدنی این شهر هر فردی را مشتاق سفر یا زندگی در آن می‌کند. این شهر موقعیت جغرافیایی ویژه ­ای دارد و به دریای سیاه، دریای مرمره و تنگه بسفر راه دارد. استانبول قلب اقتصاد ترکیه است و کارخانه‌ها و شرکت‌های مهمی در آن فعالیت می‌کنند.

شهر استانبول که در گذشته با نام «قسطنطنیه» شناخته می‌شده است در سال ۶۶۷ قبل از میلاد توسط یونانی‌ها پایه­ گذاری شد. استانبول مدتی تحت حاکمیت سلسله هخامنشیان قرار گرفت. این شهر که به شهر هزار مسجد معروف است بناهای تاریخی بی‌نظیری دارد. مسجد آبی، میدان هیپودروم و مسجد ایاصوفیه از جذاب‌ترین بناهای تاریخی این شهر هستند. آب­ و هوای این شهر در فصل بهار و تابستان معتدل و مرطوب است. البته در پاییز و زمستان به طور قابل توجهی سرد می‌شود و میانگین بارندگی بالایی دارد. حدود ۶۲ دانشگاه دولتی و خصوصی در استانبول دایر هستند. امکانات و تجهیزات فراوان، حضور ملیت‌های مختلف و دسترسی به اروپا از مزیت‌های تحصیل در این شهر هستند. شهر استانبول یکی از مقاصد اصلی افراد برای مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی است. در این مطلب از مقالات موسسه تومر سنتر در مورد یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی این شهر صحبت می‌کنیم.

معرفی دانشگاه سابانجی

برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند، تحصیل در یک دانشگاه معتبر و بین‌المللی اهمیت زیادی دارد. دانشگاه سابانجی ترکیه یکی از معتبرترین موسسات آموزش خصوصی در شهر استانبول است. این دانشگاه همه نگرش‌های منفی درباره دانشگاه‌های خصوصی را از بین برده است. این مجتمع آموزشی به دلیل وجود زبان تدریس بین ­المللی، پژوهش‌های جهانی و شیوه تدریس جدید در جهان مطرح است. دانشگاه سابانجی از شیوه آموزش میان­ رشته‌ای استفاده می‌کند. به این طریق دانشجویان می‌توانند رشته‌ای متناسب با علاقه خود را کشف کنند. این دانشگاه جوان که در ۴۰ کیلومتری استانبول قرار دارد، محوطه‌ای به مساحت یک میلیون متر مربع دارد. این دانشگاه دانشجویان را تشویق به فعالیت‌های پژوهشی می‌کند. همچنین، بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی مناسب را برای دانشجویان در نظر گرفته است. حدود ۹۰% از فارغ ­التحصیلان این دانشگاه در بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری مشغول کار هستند.

تاریخچه دانشگاه سابانجی

این موسسه آموزشی توسط گروه حرفه‌ای که در زمینه تحصیلات عالی و ساخت دانشگاه ترکیه فعال هستند، ساخته و تاسیس شده است. این موسسه آموزشی در سال ۱۹۹۴ با عنوان دانشگاه سابانجی که برگرفته از نام گروه تاسیس ­کننده آن است شروع به فعالیت کرد. در سال ۱۹۹۹ اولین گروه پذیرفته­ شدگان مشغول به تحصیل شدند. امروزه تعداد دانشجویان این موسسه آموزشی به بیش از ۴ هزار نفر می‌رسد و اساتید مجرب و کادر اداری متخصص در این دانشگاه مشغول خدمت هستند.

رنکینگ و رتبه دانشگاه سابانجی

رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها و موسسات عالی هر سال تغییر می‌کند. گروه‌های آموزشی معتبر و سایت‌هایی که رتبه ‌بندی دانشگاه‌ها را اعلام می‌کنند توجه زیادی به فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها دارند. این موسسه آموزشی از پیشگامان پژوهش‌های دانشجویی در ترکیه است. سایت QS رنکینگ جهانی دانشگاه سابانجی ترکیه در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۳ را ۵۲۶ اعلام کرده است. در رتبه ‌بندی دیگری که توسط سایت edurank.org منتشر شده این موسسه آموزشی در رتبه ۲۰ ترکیه و ۳۶۱ آسیا قرار داشته است. سایت Times Higher Education یکی از اصلی‌ترین منابع اعلام رنگینگ بین المللی دانشگاه‌ها است. دانشگاه سابانجی موفق به کسب رتبه ۵۰۰-۴۰۱ در این سایت شده است.

رشته­ های ارائه شده در دانشگاه سابانجی

رشته‌های ارائه­ شده در این مجتمع آموزشی در مقاطع تحصیلی مختلف  متفاوت هستند. رشته‌های علوم پایه و فناوری بخش زیادی از رشته‌های این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. در واقع، این دانشگاه بهترین انتخاب برای تحصیل در رشته‌های پژوهشی است زیرا خروجی تحقیقاتی این دانشگاه هر سال در حال افزایش است. مهم­ترین رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه خصوصی بین ­الملل شامل موارد زیر می‌شوند:

• بیولوژی مولکولی

• ژنتیک و زیست مهندسی

• مهندسی مکاترونیک

• مهندسی صنایع

• مهندسی الکترونیک

• علوم و مهندسی کامپیوتر

• هنرهای بصری و طراحی ارتباطات بصری

• فناوری اطلاعات

• فناوری­های انرژی و مدیریت

• آنالیز دیتا

• علوم سیاسی

• روابط بین ­الملل

• اقتصاد

• مطالعات فرهنگی

• علوم مواد و نانو مهندسی

دانشکده ­های دانشگاه سابانجی

این دانشگاه ۳ دانشکده دارد که در پردیس اصلی آن واقع شده‌اند. علاوه بر دانشکده‌ها، این دانشگاه یک مدرسه زبان‌های خارجی نیز دارد. یکی از ویژگی‌های متمایز کننده این دانشگاه از سایر دانشگاه‌های ترکیه دوره ابتدایی آموزش زبان است که در یک سال برگزار می‌شود. پذیرفته­ شدگان این دانشگاه ملزم به شرکت در دوره آموزش پایه هستند. در ادامه لیست دانشکده‌های این موسسه فرهنگی و آموزش عالی را مشاهده می‌کنید:

• دانشکده هنر و علوم اجتماعی

• دانشکده علوم طبیعی و مهندسی

• دانشکده مدیریت

• مدرسه زبان ­های خارجی

  •  

زبان تحصیل در دانشگاه سابانجی

زبان اصلی تحصیل مقطع کارشناسی در کلیه رشته‌های دانشگاه سابانجی ترکیه انگلیسی است. برای تعیین سطح زبان انگلیسی دانشجویان باید در آزمون ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه (ELAE) شرکت کنند. کسانی که در این آزمون پذیرفته شوند مقطع کارشناسی خود را شروع می‌کنند. اما کسانی که موفق به کسب نمره لازم نشوند باید در دوره یک­ ساله آموزش زبان انگلیسی زبان‌های خارجی این دانشگاه شرکت کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی

هزینه‌هایی که برای تحصیل در دانشگاه سابانجی باید پرداخت کنید شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و هزینه غذا می‌شود. شهریه مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین الملل ۱۹۵۰۰ دلار است. هزینه خوابگاه با توجه به ظرفیت اتاق متفاوت است و هزینه تقریبی آن بین ۳۰ الی ۴۰ هزار لیر به ازای ۹ ماه اقامت است. همچنین، هزینه ماهانه‌ای که باید بابت غذا پرداخت می‌شود حدود ۲ الی ۳ هزار لیر است.

امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه سابانجی

مزیت اصلی که این دانشگاه را در میان متقاضیان مطرح کرده است زبان بین ­الملل تحصیل و پژوهش‌های علمی معتبر آن است. در واقع، شما با تحصیل در این دانشگاه تحت حمایت کامل این موسسه آموزشی هستید تا طرح‌های نوآورانه خود را انجام دهید. علاوه بر امکانات آموزشی، این دانشگاه فرصت‌های شغلی بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کند و توجه زیادی به امکانات رفاهی دانشجویان دارد. خوابگاه‌های امن این مجتمع آموزشی ظرفیت ۲۶۰۰ نفر را دارند. دانشجویان می‌توانند زندگی در اتاق‌های تک نفره، دو نفره یا چهار نفره را انتخاب کنند. این مجتمع خوابگاهی شامل سالن مطالعه، اتاق تلویزیون و رختشوی­خانه می‌شود و استفاده از این امکانات کاملاً رایگان است. کتابخانه مجهز دانشگاه سابانجی ترکیه بیش از ۱۰۰ هزار نسخه چاپی و ۲۰۰ هزار نسخه الکترونیکی دارد. همچنین، دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از سالن‌های ورزشی، سالن غذاخوری و کافه‌های این دانشگاه استفاده کنند. مراکز هنری فعال در این دانشگاه فرصت انجام فعالیت‌های هنری و تفریحی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

تبادل دانشجو در دانشگاه سابانجی

فعالیت‌های بین ­الملل این دانشگاه سرمشق مهمی برای سایر دانشگاه‌های کشور ترکیه است. این موسسه آموزشی توجه ویژه‌ای به برنامه‌های تبادل دانشجو و ارتباط با دانشگاه‌های برتر جهان دارد. برنامه‌های تبادل دانشجو شامل گذراندن بخشی از دوره تحصیلی در دانشگاه دیگر یا حمایت تحقیقاتی برای انجام پژوهش است. برنامه‌های تبادل دانشجو سبب شکوفایی علمی و اجتماعی بیشتر دانشگاه می­شوند. آراسموس از مهم‌ترین و بهترین برنامه­های تبادل دانشجو در ترکیه و اروپا است که دانشگاه خصوصی سابانجی در آن شرکت دارد. بسیاری از فارغ­ التحصیلان این دانشگاه مقاطع تکمیلی خود را در برترین دانشگاه‌های جهان مانند هاروارد و استندفورد طی کرده ­اند.

شرایط پذیرش در دانشگاه سابانجی

پذیرش در دانشگاه سابانجی استانبول شامل مراحلی است که با انجام دادن کامل آنها موفق به تحصیل در این دانشگاه می‌شوید. در مرحله اول باید فرم درخواست پذیرش را به صورت آنلاین در سایت دانشگاه تکمیل کنید و هزینه این درخواست را پرداخت کنید. سپس، مدارک لازم که نشان ­دهنده هویت و سابقه تحصیلی شما هستند را برای دانشگاه ارسال می­کنید. یکی از این مدارک مهم نتیجه آزمون ورودی است که نقش مهمی در پذیرش شما دارد. پس از ارسال مدارک شایستگی و امتیاز شما در مقایسه با متقاضیان دیگر بررسی می‌شود و در صورت تایید به مصاحبه دعوت می‌شوید. پس از انجام مصاحبه نتیجه نهایی پذیرش اعلام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه سابانجی

در مرحله ارسال مدارک باید مدارکی که توسط دانشگاه سابانجی ترکیه اعلام می‌شود را در سایت بارگذاری کنید. بسیاری از این مدارک در همه دانشگاه‌ها مشترک هستند. برخی دانشگاه‌ها مدارک اضافه‌تری را برای پذیرش نیاز دارند. برای آگاهی کامل از مدارک لازم باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید. از جمله مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه سابانجی استانبول باید آماده کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• رسید پرداخت هزینه ثبت ­نام

• نمره آزمون ورودی

• مدارک هویتی مانند  شناسنامه، پاسپورت و عکس متقاضی

• مدرک دیپلم

• ریز­نمرات دبیرستان

  •  

آزمون ورودی دانشگاه سابانجی

ملاک تعیین دانش زبان انگلیسی متقاضیان آزمون انگلیسی است که توسط خود دانشگاه برگزار می‌شود و متقاضیان باید نمره لازم را کسب کنند. آزمون‌های GRE و GMAT از  آزمون‌های بین ­المللی هستند که متقاضیان مقاطع تکمیلی باید در آن نمره لازم را کسب کنند. متقاضیان مقطع کارشناسی باید در آزمون بین­ المللی SAT شرکت کنند. افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید حداقل نمره ۱۱۰۰ از ۱۶۰۰ این آزمون را به دست آورند. البته، باید توجه داشته باشید که نتیجه این آزمون تا دو سال اعتبار دارد و پس از آن ارزشی برای پذیرش ندارد.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا همه نکات مهم در مورد شیوه پذیرش، آزمون ورودی، امکانات و شهریه دانشگاه سابانجی ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم با خواندن این مطلب به جواب همه سوالات خود رسیده باشید و ابهامی برای شما باقی نمانده باشد. اگر تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارید و به دنبال یک منبع جامع آمادگی آزمون و راهنمایی تخصصی هستید می‌توانید از امکانات و خدمات موسسه تومر سنتر استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا شرکت در دوره های یوس و SAT از طریق شماره تماس های ۰۹۱۲۶۳۹۵۳۱۷ – ۰۴۴۳۳۴۶۴۰۲۷ با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

موقعیت روی نقشه

نظرات :

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست‌های جدید:
۲۰ اسفند ۱۴۰۲

جی آر ای (GRE)

GRE چیست؟ (Graduate Record Examinations) GRE به معنای سنجش و ارزیابی توانایی تحصیلی یک شخص می باشد، در واقع یک آزمون بین‌المللی جهت سنجش منطق و تحلیل داوطلبان است. گفتنی است این مدرک جزو معتبرترین و پرطرفدارترین مدارک تحصیلی دنیا است، چرا که معمولا برای ورود به دانشگاه‌های کشورهای برتر جهان، نیازمند گرفتن این مدرک […]

ادامه مطلب
۱ اسفند ۱۴۰۲

تافل (TOEFL)

با ما همراه باشید تا تمام آنچه که درمورد تافل میخواهید بدانید را برایتان شرح دهیم: تافل چیست؟ تافل مخفف Test of English as a Foreign Language می باشد که یکی از مهمترین پیش نیازهای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی است؛ اگر در آینده ای نزدیک قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید مطمئنا سوالات […]

ادامه مطلب